MG

MG

czwartek, 06 grudzień 2018 20:57

Mikołajki

Po rok trwającym oczekiwaniu, dzisiaj znowu odwiedził nas w liceum święty Mikołaj. To był ten prawdziwy, gdyż z powodzeniem przeszedł próbę szarpania za brodę w sali numer 4!  Towarzyszyły mu jak co roku pięknie śpiewające i grające na różnych instrumentach aniołki a nawet jeden diabełek, który był dzisiaj wyjątkowo grzeczny, bo rozdawał cukierki! W atmosferze radości, przy skocznych akordeonowych dźwiękach, Mikołaj odwiedził wszystkie sale lekcyjne, obdarowując każdego drobnym upominkiem. Opuszczając szkolne mury, zapewnił, że wróci do nas za rok! Święty Mikołaju dziękujemy!

Ekipę Mikołaja stanowili: Daniel Łątka, Marta Piszczek, Veronica Becheanu, Albert Majcher, Jakub Jabłoński, Marek Jacher. Święty Mikołaj przybył na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego a w spacerze po szkole towarzyszyła mu także pani pedagog Anna Szymańska!

 

środa, 05 grudzień 2018 19:49

Program Dni Kultury 2018

Już wkróce rozpoczna się tegoroczne Dni Kultury. Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z ich planem.

http://lo-tuchow.pl/index.php/dni-kultury/112-dni-kultury-2018

środa, 28 listopad 2018 00:00

50-lecie matury rocznika 1968

11 maja bieżącego roku w Liceum odbyło się spotkanie po pięćdziesięciu latach od zdania matury przez absolwentów z rocznika 1968. Dopiero niedawno otrzymaliśmy kilka zdjęć, które z radością prezentujemy w Galerii W roli wychowawcy wystąpił gościnnie p. dyrektor  Zbigniew Budzik.

czwartek, 29 listopad 2018 13:02

Ogólnopolski sukces Kuby

Z ogromną satysfakcją informujemy, że Jakub Pypeć – uczeń naszej szkoły zajął drugie miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Krajoznawczej o Republice Słowackiej. Konkurs zorganizowany przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie oraz Konsulat Słowacji w Krakowie odbył się w dniu 28. 11. 2018 r. Celem rywalizacji uczniów szkół ponadgimnazjalnych było sprawdzenie wiedzy na temat geografii, atrakcji turystycznych i kultury naszych południowych sąsiadów. Konkurs składał się z dwóch etapów: testu wiedzy oraz rozpoznawania obiektów turystycznych i przyrodniczych przedstawionych na zdjęciach. Laureaci trzech najwyższych lokat otrzymali indeksy na wybrane studia w Instytucie Geografii UP oraz bilety wstępu do parku wodnego AquaCity w Popradzie. 

Gratulujemy sukcesu Jakubowi oraz p. mgr Annie Suchan, która sprawowała opiekę merytoryczną w trakcie jego przygotowań.

 

wtorek, 27 listopad 2018 19:08

Zmiana terminu wywiadówki

Informujemy, że planowane na jutro spotkanie z rodzicami zostało przeniesione o tydzień i odbędzie się w środę 5 grudnia o godzinie 16.30.

niedziela, 25 listopad 2018 21:25

Wymiana w Hiszpanii - cd. (Erasmus plus)

Czwartek, 22 listopada to dzień pełen emocji. Młodzież uczestniczyła w zabawach naukowych przygotowanych przez hiszpańskich partnerów. Była konkurencja dotycząca kultury, historii oraz tradycji wszystkich partnerskich krajów (trivial) oraz matematyczny escaperoom. Ponadto, uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami z pobytu w Alcala la Real, udzielali wywiadów. Dzień zakończył się wspólną radosną zabawą przy tradycyjnych hiszpańskich potrawach przygotowanych przez rodziców!!!

23 listopada, ostatni dzień pobytu w hiszpańskiej szkole w ramach projektu "Maths Routes around Europe". 
Zwiedziliśmy fortecę "La mota Fortress", która powstała za panowania Maurów, w miejscu warowni pamiętąjącej czasy Imperium Rzymskiego. Pierwotnie nazywała się Al-Andalus, stała na pograniczu świata muzułmańskiego i chrześcijańskiego. Usytuowana była na strategicznym wzgórzu (1000m.n.p.m.) obejmowała meczet, cytadelę, część mieszkalną i rynek. 
Zdobycie tej twierdzy przez chrześcijańskiego króla - Alfonsa XI - zakończyło czasy panowania Maurów w Andaluzji. Na miejscu meczetu zbudowano gotycko-renesansowy kościół (XVI-XVII w.). W XVIII w. miasto zaczęło się rozrastać i zabudowania objęły teren u podnóża góry. Tak powstało królewskie miasto - Alcala la Real.
Dzisiaj zamieszkuje je ponad 20tys. mieszkańców. Otoczone jest rozległymi gajami drzew oliwkowych. Oliwa z tego regionu słynna jest na całą Hiszpanię.

środa, 21 listopad 2018 13:06

Targi książki

25.10.2018 r. jak co roku uczniowie naszego Liceum odwiedzili Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Jest to prawdziwe święto książki i czas na nieskrępowaną zabawę z literaturą. Nie dziwi więc fakt, że co roku Targi te cieszą się ogromnym zainteresowaniem i przyciągają niezliczone tłumy zwiedzających. W tym roku można było zapoznać się z ofertą aż 615 wystawców z 20 krajów oraz blisko 781 autorów. Gościem honorowym Targów była Szwecja. Z myślą o zwiedzających rokrocznie przygotowywany jest ciekawy program towarzyszący. Na terenie Targów odbywają się spotkania dedykowane branży wydawniczo- księgarskiej. Rozstrzygane są plebiscyty i konkursy literackie.

Dodatkową atrakcją naszego wyjazdu była jeszcze lekcja historyczna w Muzeum PRL w Nowej Hucie. Uczniowie wraz z kuratorami wystaw mogli obejrzeć ekspozycje zatytułowane: „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie” oraz „Huta stanęła. Strajk w Hucie im. Lenina 26 kwietnia- 5 maja 1988”. Wykład dotyczył historii powstania miasta Nowa Huta, roli Solidarności, strajków robotniczych. Uczniowie zwiedzili schron znajdujący się pod Muzeum PRL i dowiedzieli się, że pod Nową Hutą jest takich schronów bardzo wiele.

Nasi uczniowie z pewnością miło i pożytecznie spędzili czas, wędrując wśród wystawców, poznając ich ofertę i nowości wydawnicze. W przyszłym roku wybierzemy się do Krakowa ponownie, więc już dzisiaj zapraszamy, szczególnie tych uczniów, którzy jeszcze z nami nie byli na Targach Książki, bo warto przeżyć swoją własną przygodę z książką.

czwartek, 22 listopad 2018 10:51

Hiszpania - Erasmus plus. Zwiedzanie Granady

W środę, 21 listopada, wybraliśmy się na wycieczkę do Grenady i zwiedziliśmy przepiękny zespół pałacowy - byłą twierdzę mauretańskich kalifów - Alhambrę. Szukaliśmy tutaj związków matematyki z architekturą. Dowiedzieliśmy się, że podstawą wszystkich elementów budynków i ich elewacji jest kwadrat oraz kolejno tworzone prostokąty o podstawie równej bokowi kwadratu i wysokości równej przekątnej poprzedniej figury. Zdobienia ścian wewnętrznych i zewnętrznych stanowią kształty stworzone na podstawie różnego rodzaju symetrii. Tworzą one niespotykane nigdzie indziej ornamenty. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Parku Nauki. Wycieczkę zakończyliśmy wykładem dotyczącym magii w optyce na Uniwersytecie Nauk Ścisłych w Grenadzie.

poniedziałek, 19 listopad 2018 22:07

Trwa wymiana w Hiszpanii

Za nami drugi dzień wymiany międzynarodowej w Alcala la Real w ramach projektu "Maths routes around Europe". W niedzielę zwiedzaliśmy przepiękną Kordobę i jej sławne zabytki: La Mezquita i Alcazar. Zapanowała hiszpańska zima i pomarańcze dojrzewają w deszczu. W poniedziałek złożyliśmy wizytę burmistrzowi. Pozostałą część dnia spędziliśmy w szkole na zajęciach projektowych. Uczniowie w grupach międzynarodowych uczestniczyli w zajęciach w języku angielskim realizując założenia projektu. Panuje świetna atmosfera, młodzież została serdecznie przyjęta w miejscowych rodzinach, gdzie poznaje kulturę i tradycje hiszpańskie.

poniedziałek, 12 listopad 2018 21:33

Powrót z Francji

W dniach od 3 do 10 listopada 2018 r. grupa uczniów naszego liceum pod opieką pań Małgorzaty Gądek, Anny Szymańskiej i Mirosławy Tomasik przebywała z wizytą w Saint-Jean de Braye we Francji.

Spędziliśmy niezwykły tydzień, pełen wrażeń i nowych doświadczeń. Zwiedziliśmy Paryż i Orlean, zaprzyjaźnione z nami od 1998 roku francuskie liceum Gaudier-Brzeskiego, gdzie przyjęła nas pani Carole Bonneau, nauczycielka języka francuskiego, organizatorka wymiany polsko-francuskiej z naszym liceum. Uczestniczyliśmy w uroczystym otwarciu Alei Tuchowskiej i odsłonięciu rzeźby Światowida wykonanej przez krakowskich artystów. Spędziliśmy cały dzień z francuską młodzieżą - odbyły się wspólne tańce, gry, śpiewy i smażenie naleśników. Nawiązaliśmy przyjaźnie, które, miejmy nadzieję, pozostaną na zawsze. Gościnność i otwartość rodzin, u których przebywaliśmy, sprawiła, że nie chcieliśmy wyjeżdżać. Już marzymy o tym, żeby odwiedzić ich ponownie!

Zobacz zdjęcia z pobytu w galerii. 

Strona 1 z 51