• JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 42

Inauguracja - Tuchowskie Horyzonty Filmowe

13 stycznia w Kinie Promień odbyła się inauguracja projektu zatytułowanego Tuchowskie Horyzonty Filmowe. Wtajemniczenia. Adresowany jest do uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Bitwy Pod Łowczówkiem. Ma na celu przybliżyć młodzieży wartościowe dzieła polskiej kinematografii, a na ich przykładzie nauczyć mądrego, wnikliwego i twórczego obcowania ze sztuką filmową. Wiedza dotycząca historii polskiego filmu, najważniejszych nurtów polskiego kina, wybitnych jego twórców i dzieł może zostać spożytkowana na egzaminie maturalnym z języka polskiego. Zgodnie z nową jego formułą film traktowany jest jako tekst kultury równorzędny z literaturą, malarstwem, spektaklem teatralnym; twórcy filmowi często sięgają do tych właśnie źródeł, by pokazać integralność różnych dziedzin twórczości artystycznej. Maturzyści w swoich pracach mogą odwoływać się nie tylko do lektur, ale również do filmów, spektakli teatralnych, plakatów, obrazów, reportaży...

Tak więc, nowy projekt filmowy będzie łączył przyjemne z pożytecznym!

IMG 6001

Jest więcej niż pewne, że współpraca trzech tuchowskich instytucji, Domu Kultury i dwóch szkół średnich,
wyda wartościowe owoce. Dyrektor tej pierwszej, pan Janusz Kowalski, podszedł do propozycji dwóch tuchowskich polonistek, pań Anny Broniek i Małgorzaty Kozioł, z wielką życzliwością, a nawet entuzjazmem. Dzięki tej życzliwości uczniowie korzystają z wykładu i projekcji całkowicie bezpłatnie. Jak wygląda takie filmowe "wtajemniczenie"? I kto wtajemnicza?
Najważniejsza dla całej idei jest obecność prowadzącego spotkanie pana Mariusza Widawskiego.

IMG 6002Jest on liderem edukacji filmowej w Małopolsce, a równocześnie nauczycielem, więc wie doskonale, jakim językiem komunikować się z uczniami. Zresztą nie tylko z nimi, bo jego wykładów słuchają też nauczyciele
z całej Polski na ogólnopolskich konferencjach filmoznawczych. Projekcję filmu poprzedza wykład ukierunkowujący odbiór, pomocny w jego głębszym rozumieniu. Potem uczniowie oglądają film, a po nim ma miejsce rozmowa, dyskusja, jest możliwość zadawania pytań i wyrażania własnych odczuć i poglądów na temat obejrzanego dzieła. Pierwsze spotkanie dało juz przedsmak prawdziwie artystycznej i profesjonalnej przygody!
Jego tematem były relacje: ojciec - syn w filmie Bartosza Konopki "Lęk wysokości" i fragmentach filmu Piotra Dumały "Las". Szczerze zachęcam czytelników "Kuriera" do zapoznania się z tymi dziełami. Są obrazem trudnych relacji rodzinnych, ale jakże budujących!

Porażająca jest ich siła wychowawcza, siła moralna!

Nie sadzę, by komukolwiek udało się je zapomnieć.

Równie interesujące propozycje filmowe czekają uczniów przez kolejne miesiące 2015 roku, z wyjątkiem wakacji. Ale każda z nich aż do dnia projekcji jest tajemnicą! Mamy nadzieję, że idea oświaty filmowej
w Tuchowie będzie rozkwitała i w kolejnych latach.

Obraz nigdy nie zastąpi słowa na lekcjach języka polskiego. Film nie jest alternatywą dla literatury.

Te dwie dziedziny twórczości często harmonijnie współgrają, literatura jest inspiracją dla wielu wybitnych dzieł filmowych , jednakże należy pamiętać, że czytanie książek jest podstawą duchowego rozwoju człowieka!
Dziś do młodych ludzi, wychowanych w kulturze obrazkowej, silniej niż słowo przemawia obraz. Dlatego też chcemy przybliżyć naszym uczniom mądre i piękne filmy, zawierające ciekawą tematykę, ale i bardzo dobre warsztatowo. Sztuka filmowa to nie tylko opowiadanie historii, ale także sposób, w jaki ta historia dostarcza wrażeń wizualnych i dźwiękowych. Wartość filmu tkwi w jego złożoności, wielowymiarowości. Chcemy, by uczniowie nauczyli się patrzeć na film jak na dzieło sztuki. By nauczyli się mówić i pisać o filmie. Ale nie zwalniamy ich z czytania lektur !

IMG 5998

Patronat nad projektem objął burmistrz Tuchowa pan Adam Drogoś. Pierwsze "Wtajemniczenie" odbyło się z udziałem z-cy burmistrza- pana Kazimierza Kurczaba, dyrektora Domu Kultury- pana Janusza Kowalskiego, dyrektora Liceum im. Kopernika- pana Zbigniewa Budzika i dyrektora ZSP - pana Bogusława Harańczyka.

Obecność tych osób dowodzi, że edukacja filmowa młodzieży tuchowskich szkół jest dla nich sprawą ważną.

Alfred Hitchcock powiedział, że "film to życie, z którego wymazano plamy nudy".

Tuchowskie Horyzonty Filmowe. Wtajemniczenia pozwolą ujrzeć życie w różnych jego odsłonach! I- bez nudy!
A. B