PS

PS

Informujemy, iż projekt „Matematyczne szlaki Europy” (Maths routes around Europe) współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+ został wydłużony do 31.08. 2021r. Decyzja o prolongacie projektu o jeden rok została spowodowana zaistniałą sytuacją epidemiczną związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID 19 na całym świecie. W marcu podjęto decyzję o zdalnym nauczaniu, a loty międzynarodowe zostały wstrzymane. Uniemożliwiło to zrealizowanie ostatniej wymiany młodzieżowej w naszym liceum, która była zaplanowana na kwiecień br. Przypomnijmy, że w projekcie biorą uczniowie szkół z następujących krajów: Hiszpanii, Portugalii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Polski. We wszystkich wymienionych krajach, oprócz Polski, odbyły się spotkania młodzieży według założonego planu. Jesteśmy przekonani, że obecna sytuacja epidemiczna poprawi się na tyle, by wymiana międzynarodowa w naszym Koperniku mogła bezpiecznie odbyć się w przyszłym roku kalendarzowym.

Udział w projekcie „Maths routes around Europe” to bezcenne doświadczenie zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. To nie tyko empiryczna nauka matematyki, to przede wszystkim poznawanie innych ludzi, kultur czy miejsc. To również doskonalenie tzw. kompetencji kluczowych do których należą:

  • rozwijanie komunikowania się w językach obcych, zwłaszcza w języku angielskim
  • doskonalenie umiejętności komputerowych i informatycznych
  • rozwijanie kompetencji społecznych i obywatelskich
  • rozwijanie umiejętności uczenia się, jako sposobu zaspokajania naturalnej ciekawości świata i przygotowanie do dalszej edukacji
  • rozwijanie poczucia inicjatywy, kreatywności i przedsiębiorczości
  • rozwijanie świadomości kulturowej
  • rozwijanie umiejętności pracy zespołowej
  • rozwijanie świadomości i ekspresji kulturalne

Tymczasem będziemy się dzielić z Wami na szkolnym facebook’u wspomnieniami z wymian międzynarodowych, które już miały miejsce. Pokażemy Wam również ciekawe zadania matematyczne realizowane w trakcie mobilności, z którymi zmierzyli się Wasi koledzy i koleżanki, jak również problemy matematyczne stworzone przez samych uczniów. Zachęcamy do zapoznania się ze stroną projektu: https://erasmusplusmaths.wixsite.com/erasmusplusmaths   gdzie można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące projektu „Matematyczne szlaki Europy”.

poniedziałek, 17 luty 2020 06:43

WYMIANA MIĘDZYNRODOWA W SŁONECZNEJ ITALII

Licealistki z tuchowskiego Kopernika: Marcelina Martuś - 2b, Klaudia Węgrzyn - 2b, Emilia Wójcik - 2b, Karolina Karwat - 3a, Anita Poręba - 3b i Katarzyna Żaba - 3b wraz z opiekunami rozpoczęły kolejną wymianę młodzieżową we Włoszech w miejscowości Ferrara w ramach projektu Matematyczne szlaki Europy, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z programu Erasmus plus. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie Bolonii. Uczestników wymiany urzekły: Plac Maggiore, Bazylika św. Petroniusza, plac Neptuna, wieże: Asinalli i Garisenda, bazylika św. Stefana, park Margharita oraz Katedra św. Piotra. Bolonska Bazylika św. Petroniusza w czasach powstawania była jednym z najdokładniejszych obserwatoriów słonecznych na całym świecie. Po przyjeździe do Ferrary uczennice na tydzień wprowadziły się do włoskich rodzin. Relację z wyjazdu można śledzić na fanpage naszego liceum na facebooku, zapraszamy.

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie już za nami. Po raz 23 były okazją do spotkań z cenionymi pisarzami i zapoznania się z ofertą setek wydawnictw z kraju i zagranicy. Z pewnością 24 października był dla pięćdziesięciu uczniów naszego Liceum wyjątkowym dniem. Wybrali się oni wraz z opiekunami do Krakowa, aby zobaczyć jak obiekty EXPO Kraków na 4 jesienne dni zamieniają się w największą księgarnię w Polsce. Na terenie Targów odbywają się spotkania dedykowane branży wydawniczo- księgarskiej. Rozstrzygane są plebiscyty i konkursy literackie. Jest to prawdziwe święto książki, gorących premier i czas na nieskrępowaną zabawę z literaturą. Ciekawy i bogaty jest również program towarzyszący. To jedno z najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce. Co roku Targi te cieszą się ogromnym zainteresowaniem i przyciągają niezliczone tłumy zwiedzających a udział w nich to niepowtarzalna szansa na spotkanie i rozmowę z cenionymi twórcami z całego świata. Targi adresowane są do wszystkich, którzy kochają literaturę, każdy przecież znajdzie coś dla siebie, skoro na setkach stoisk wystawcy prezentują książki różnych gatunków. Według pierwszych szacunkowych danych Targi w Krakowie odwiedziło 68 tysięcy czytelników. Na 4 dni świat się zatrzymuje i liczy się przede wszystkim literatura.

W przyszłym roku wybierzemy się do Krakowa ponownie, aby przeżyć swoją własną przygodę z książką.

Przygotowała Monika Mikos.

poniedziałek, 14 październik 2019 18:23

Wymiana międzynarodowa w Wielkiej Brytanii.

Młodzież naszego liceum ( Agnieszka Tragarz i Filip Szczepanik z kl. 3a, Marta Piszczek i Wojciech Mazurkiewicz z kl. 3b oraz Hubert Świderski z kl. 2a ) wraz z opiekunami Panią Lucyną Ryndak i Panem Zbigniewem Budzikiem przebywa od 13 października br. na wymianie międzynarodowej w miejscowości Ashington. Jest to kolejne spotkanie uczniów realizujących projekt „Matematyczne szlaki Europy”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Podczas pobytu w Anglii uczniowie będą rozwiązywać zadania i problemy matematyczne związane ze zwiedzanymi miejscami. W programie wymiany znajdą się między innymi: zajęcia w szkole partnerskiej the Northumberland Church of England Academy Trust, szlak matematyczny w Newcastle, Vindolanda i mur Hadriana, zamek w Alnwick, gdzie kręcono sceny do filmów: Harry Potter i Robin Hood. Międzynarodowe spotkanie młodzieży to również doskonała okazja do poznawania historii i kultury Wielkiej Brytanii. Bardzo ważne jest doskonalenie komunikowania się w języku angielskim, nabywanie umiejętności bycia kreatywnym i współdziałania w zespole, co jest kolejnym celem tej wymiany.

 

                 W Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Tuchowie realizowany był Projekt „Bądź EKO” współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, w którym oprócz nas uczestniczyły jeszcze szkoły w Ciężkowicach, Ryglicach, Gromniku, Żabnie, Wojniczu i Zakliczynie.

W miesiącu maju i czerwcu odbywały się w naszej szkole zajęcia ekologiczne dla 10 uczniów    z kl. IIb, zainteresowanych problematyką ekologiczną, prowadzone przez nauczyciela biologii - Teresę Podraza. Podsumowaniem projektu była Kampania „Bądź EKO” w dniu13.września. Spotkanie rozpoczęło się na auli szkolnej, gdzie uczniowie 3b: Angelika, Weronika i Wojtek przedstawili prezentację przybliżającą realizowane zadania projektowe: ochronę powietrza, klimatu i wód, gospodarkę odpadami i circular economy oraz ochronę bioróżnorodności. Później gościliśmy przedstawicieli Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, którzy zaprezentowali ciekawe zakątki przyrody naszego powiatu i zachęcali uczniów do ich poznawania. W spotkaniu uczestniczyły klasy pierwsze oraz 3b.

W dalszej części „Bądź EKO” klasa 1a była na zajęciach warsztatowych z przedstawicielami Parków, a pozostała młodzież uczestniczyła w grach, quizach i zabawach ekologicznych na sali gimnastycznej: Eko zegar, iKnow Niezwykła Planeta Ziemia, Quiz: Przyroda i geografia Polski, Mega Twister, gra Przyroda i ekologia. W każdej konkurencji brało udział 6 – 8 osób, więc rywalizacja była duża. Pozostali uczniowie mogli nie tylko kibicować swoim kolegom, ale również obejrzeć wystawę ekologiczną: plakaty i postery promujące właściwe postawy proeko, a także wystawkę „Odnawialne źródła energii”.

          Na zakończenie Kampanii ekologicznej w auli szkolnej pan Dyrektor i pani T. Podraza wręczyli nagrody za najlepsze wyniki w każdej konkurencji, słodkie nagrody pocieszenia dla pozostałych zawodników oraz upominki dla uczniów 3b – uczestniczących w zajęciach proekologicznych i zaangażowanych w przygotowanie Kampanii, a także upominki za wykonane plakaty ekologiczne.

         Dzięki Projektowi „Bądź EKO” nasi uczniowie szerzej zapoznali się z ważną tematyką ekologiczną, a szkoła wzbogaciła się o dodatkowe pomoce dydaktyczne.

 FILM Z WYDARZENIA

                                                                               Przygotowała: Teresa Podraza

 

niedziela, 07 lipiec 2019 19:50

Maturzyści odebrali ŚWIADECTWA DOJRZAŁOŚCI

W dniu 4 lipca zostały ogłoszone wyniki tegorocznych matur. 92% spośród absolwentów naszej szkoły zdało ten egzamin. Podany wynik jest zdecydowanie wyższy od średniej krajowej, która wyniosła 80,5%. Biorąc pod uwagę absolwentów wszystkich liceów, również osiągnęliśmy sukces, gdyż maturę zdało 86,4% uczniów.

Nasz wynik jest także lepszy od ubiegłorocznego, kiedy to egzamin zdało 91% naszych absolwentów.

Gratulacje dla wszystkich!

poniedziałek, 06 maj 2019 19:04

Pożegnanie klas III i akademia z okazji 3 Maja

W ostatni piątek, tj. 26 kwietnia, obchodziliśmy w naszej szkole niezwykle wzruszającą uroczystość. Na emocjonalną wartość tego wydarzenia złożyły się dwie okazje: pięknie zorganizowana akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, podczas której uczniowie naszej szkoły skłonili obecnych do refleksji dzięki wspaniałej oprawie muzycznej i wartościowym sentencjom, jakie zostały wówczas wypowiedziane oraz pożegnanie trzecioklasistów.
Druga wspomniana część wydarzenia wycisnęła kilka łez zarówno z oczu, jak i serc tych wszystkich młodych ludzi, którzy w ciągu niespełna trzech lat zdołali przywiązać się nie tyle do murów, co do rzeczywistości naszej szkoły, panującej tu atmosfery, spotkanych rówieśników i mentorów. Każde pożegnanie jest smutne, ale pamiętajmy, że koniec stanowi początek czegoś nowego, w tym wypadku nowej drogi życia, na jaką nasi tegoroczni maturzyści właśnie wkraczają. Miejmy nadzieję, że oni wszyscy wybiorą właściwe dla siebie ścieżki wypełnione satysfakcją, szczęściem i przede wszystkim uczciwością właściwą dobrym ludziom. 
Trzymamy za nich kciuki - nie tylko na maturze!
I wszystkich absolwentów zawsze chętnie przyjmiemy w ich ,,niegdysiejszym" domu.

GALERIA ZDJĘĆ https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tfb/1/16/263a.png";);">☺️

Tym razem grupa młodzieży naszego liceum (Natalia Baran – 2a, Izabela Cetera – 2a, Albert Majcher – 2a, Izabela Lipka – 2b, Gabriela Wantuch – 2b) wraz z opiekunkami (p. Aneta Szupińska oraz p. Małgorzata Kowal) przebywa w partnerskiej szkole w Metković, w Chorwacji. W wymianie biorą udział młodzież i nauczyciele z sześciu krajów partnerskich: Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Włoch i Polski.

Międzynarodowe spotkanie potrwa tydzień (5 do 12 maja br.). W programie wiele atrakcji matematyczno-turystycznych oraz zwiedzanie miast takich jak: Metcović, Dubrovnik, Korcula, Ston, Split.

Na szkolnym facebooku udostępniana jest bieżącą relacja z poszczególnych dni wymiany.