PS

PS

poniedziałek, 17 luty 2020 06:43

WYMIANA MIĘDZYNRODOWA W SŁONECZNEJ ITALII

Licealistki z tuchowskiego Kopernika: Marcelina Martuś - 2b, Klaudia Węgrzyn - 2b, Emilia Wójcik - 2b, Karolina Karwat - 3a, Anita Poręba - 3b i Katarzyna Żaba - 3b wraz z opiekunami rozpoczęły kolejną wymianę młodzieżową we Włoszech w miejscowości Ferrara w ramach projektu Matematyczne szlaki Europy, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z programu Erasmus plus. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie Bolonii. Uczestników wymiany urzekły: Plac Maggiore, Bazylika św. Petroniusza, plac Neptuna, wieże: Asinalli i Garisenda, bazylika św. Stefana, park Margharita oraz Katedra św. Piotra. Bolonska Bazylika św. Petroniusza w czasach powstawania była jednym z najdokładniejszych obserwatoriów słonecznych na całym świecie. Po przyjeździe do Ferrary uczennice na tydzień wprowadziły się do włoskich rodzin. Relację z wyjazdu można śledzić na fanpage naszego liceum na facebooku, zapraszamy.

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie już za nami. Po raz 23 były okazją do spotkań z cenionymi pisarzami i zapoznania się z ofertą setek wydawnictw z kraju i zagranicy. Z pewnością 24 października był dla pięćdziesięciu uczniów naszego Liceum wyjątkowym dniem. Wybrali się oni wraz z opiekunami do Krakowa, aby zobaczyć jak obiekty EXPO Kraków na 4 jesienne dni zamieniają się w największą księgarnię w Polsce. Na terenie Targów odbywają się spotkania dedykowane branży wydawniczo- księgarskiej. Rozstrzygane są plebiscyty i konkursy literackie. Jest to prawdziwe święto książki, gorących premier i czas na nieskrępowaną zabawę z literaturą. Ciekawy i bogaty jest również program towarzyszący. To jedno z najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce. Co roku Targi te cieszą się ogromnym zainteresowaniem i przyciągają niezliczone tłumy zwiedzających a udział w nich to niepowtarzalna szansa na spotkanie i rozmowę z cenionymi twórcami z całego świata. Targi adresowane są do wszystkich, którzy kochają literaturę, każdy przecież znajdzie coś dla siebie, skoro na setkach stoisk wystawcy prezentują książki różnych gatunków. Według pierwszych szacunkowych danych Targi w Krakowie odwiedziło 68 tysięcy czytelników. Na 4 dni świat się zatrzymuje i liczy się przede wszystkim literatura.

W przyszłym roku wybierzemy się do Krakowa ponownie, aby przeżyć swoją własną przygodę z książką.

Przygotowała Monika Mikos.

poniedziałek, 14 październik 2019 18:23

Wymiana międzynarodowa w Wielkiej Brytanii.

Młodzież naszego liceum ( Agnieszka Tragarz i Filip Szczepanik z kl. 3a, Marta Piszczek i Wojciech Mazurkiewicz z kl. 3b oraz Hubert Świderski z kl. 2a ) wraz z opiekunami Panią Lucyną Ryndak i Panem Zbigniewem Budzikiem przebywa od 13 października br. na wymianie międzynarodowej w miejscowości Ashington. Jest to kolejne spotkanie uczniów realizujących projekt „Matematyczne szlaki Europy”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Podczas pobytu w Anglii uczniowie będą rozwiązywać zadania i problemy matematyczne związane ze zwiedzanymi miejscami. W programie wymiany znajdą się między innymi: zajęcia w szkole partnerskiej the Northumberland Church of England Academy Trust, szlak matematyczny w Newcastle, Vindolanda i mur Hadriana, zamek w Alnwick, gdzie kręcono sceny do filmów: Harry Potter i Robin Hood. Międzynarodowe spotkanie młodzieży to również doskonała okazja do poznawania historii i kultury Wielkiej Brytanii. Bardzo ważne jest doskonalenie komunikowania się w języku angielskim, nabywanie umiejętności bycia kreatywnym i współdziałania w zespole, co jest kolejnym celem tej wymiany.

 

                 W Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Tuchowie realizowany był Projekt „Bądź EKO” współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, w którym oprócz nas uczestniczyły jeszcze szkoły w Ciężkowicach, Ryglicach, Gromniku, Żabnie, Wojniczu i Zakliczynie.

W miesiącu maju i czerwcu odbywały się w naszej szkole zajęcia ekologiczne dla 10 uczniów    z kl. IIb, zainteresowanych problematyką ekologiczną, prowadzone przez nauczyciela biologii - Teresę Podraza. Podsumowaniem projektu była Kampania „Bądź EKO” w dniu13.września. Spotkanie rozpoczęło się na auli szkolnej, gdzie uczniowie 3b: Angelika, Weronika i Wojtek przedstawili prezentację przybliżającą realizowane zadania projektowe: ochronę powietrza, klimatu i wód, gospodarkę odpadami i circular economy oraz ochronę bioróżnorodności. Później gościliśmy przedstawicieli Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, którzy zaprezentowali ciekawe zakątki przyrody naszego powiatu i zachęcali uczniów do ich poznawania. W spotkaniu uczestniczyły klasy pierwsze oraz 3b.

W dalszej części „Bądź EKO” klasa 1a była na zajęciach warsztatowych z przedstawicielami Parków, a pozostała młodzież uczestniczyła w grach, quizach i zabawach ekologicznych na sali gimnastycznej: Eko zegar, iKnow Niezwykła Planeta Ziemia, Quiz: Przyroda i geografia Polski, Mega Twister, gra Przyroda i ekologia. W każdej konkurencji brało udział 6 – 8 osób, więc rywalizacja była duża. Pozostali uczniowie mogli nie tylko kibicować swoim kolegom, ale również obejrzeć wystawę ekologiczną: plakaty i postery promujące właściwe postawy proeko, a także wystawkę „Odnawialne źródła energii”.

          Na zakończenie Kampanii ekologicznej w auli szkolnej pan Dyrektor i pani T. Podraza wręczyli nagrody za najlepsze wyniki w każdej konkurencji, słodkie nagrody pocieszenia dla pozostałych zawodników oraz upominki dla uczniów 3b – uczestniczących w zajęciach proekologicznych i zaangażowanych w przygotowanie Kampanii, a także upominki za wykonane plakaty ekologiczne.

         Dzięki Projektowi „Bądź EKO” nasi uczniowie szerzej zapoznali się z ważną tematyką ekologiczną, a szkoła wzbogaciła się o dodatkowe pomoce dydaktyczne.

 FILM Z WYDARZENIA

                                                                               Przygotowała: Teresa Podraza

 

niedziela, 07 lipiec 2019 19:50

Maturzyści odebrali ŚWIADECTWA DOJRZAŁOŚCI

W dniu 4 lipca zostały ogłoszone wyniki tegorocznych matur. 92% spośród absolwentów naszej szkoły zdało ten egzamin. Podany wynik jest zdecydowanie wyższy od średniej krajowej, która wyniosła 80,5%. Biorąc pod uwagę absolwentów wszystkich liceów, również osiągnęliśmy sukces, gdyż maturę zdało 86,4% uczniów.

Nasz wynik jest także lepszy od ubiegłorocznego, kiedy to egzamin zdało 91% naszych absolwentów.

Gratulacje dla wszystkich!

poniedziałek, 06 maj 2019 19:04

Pożegnanie klas III i akademia z okazji 3 Maja

W ostatni piątek, tj. 26 kwietnia, obchodziliśmy w naszej szkole niezwykle wzruszającą uroczystość. Na emocjonalną wartość tego wydarzenia złożyły się dwie okazje: pięknie zorganizowana akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, podczas której uczniowie naszej szkoły skłonili obecnych do refleksji dzięki wspaniałej oprawie muzycznej i wartościowym sentencjom, jakie zostały wówczas wypowiedziane oraz pożegnanie trzecioklasistów.
Druga wspomniana część wydarzenia wycisnęła kilka łez zarówno z oczu, jak i serc tych wszystkich młodych ludzi, którzy w ciągu niespełna trzech lat zdołali przywiązać się nie tyle do murów, co do rzeczywistości naszej szkoły, panującej tu atmosfery, spotkanych rówieśników i mentorów. Każde pożegnanie jest smutne, ale pamiętajmy, że koniec stanowi początek czegoś nowego, w tym wypadku nowej drogi życia, na jaką nasi tegoroczni maturzyści właśnie wkraczają. Miejmy nadzieję, że oni wszyscy wybiorą właściwe dla siebie ścieżki wypełnione satysfakcją, szczęściem i przede wszystkim uczciwością właściwą dobrym ludziom. 
Trzymamy za nich kciuki - nie tylko na maturze!
I wszystkich absolwentów zawsze chętnie przyjmiemy w ich ,,niegdysiejszym" domu.

GALERIA ZDJĘĆ https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tfb/1/16/263a.png";);">☺️

Tym razem grupa młodzieży naszego liceum (Natalia Baran – 2a, Izabela Cetera – 2a, Albert Majcher – 2a, Izabela Lipka – 2b, Gabriela Wantuch – 2b) wraz z opiekunkami (p. Aneta Szupińska oraz p. Małgorzata Kowal) przebywa w partnerskiej szkole w Metković, w Chorwacji. W wymianie biorą udział młodzież i nauczyciele z sześciu krajów partnerskich: Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Włoch i Polski.

Międzynarodowe spotkanie potrwa tydzień (5 do 12 maja br.). W programie wiele atrakcji matematyczno-turystycznych oraz zwiedzanie miast takich jak: Metcović, Dubrovnik, Korcula, Ston, Split.

Na szkolnym facebooku udostępniana jest bieżącą relacja z poszczególnych dni wymiany.