WSPOMNIENIA Z WYMIANY MŁODZIEŻOWEJ W RAMACH PROJEKTU "MATEMATYCZNE SZLAKI EUROPY"

Druga wymiana młodzieży, do Portugalii, w ramach projektu Matematyczne ścieżki po Europie finansowanego w ramach programu Erasmus plus, odbyła się w dniach 8-15 marca 2019 roku. Wzięły w niej udział uczennice LO w Tuchowie: Emilka, Weronika, Veronica, Kinga i Karolina, oraz nauczycielki Agnieszka Szklanny i Katarzyna Armatys-Kawalerska. Wraz z uczennicami udałyśmy się z krakowskiego lotniska do Porto, a później dzięki uprzejmości rodzin goszczących do oddalonej o około 70 km Oliveira de Azemeis. Na miejscu uczennice zostały zaproszone do domów swoich portugalskich koleżanek, w których miały spędzić nadchodzący tydzień. Pobyt w Portugalii upłyną pod znakiem: rozwiązywania zadań matematycznych, spotkań integracyjnych z uczniami szkół biorących udział w wymianie (chorwackiej szkoły z Metkovic, hiszpańskiej z Alcala la Real, włoskiej z Ferrary, brytyjskiej z Ashington oraz gospodarzy z Oliveira de Azmeis), spotkaniach z rodzinami goszczącymi i oczywiście zwiedzaniu przepięknej Portugalii. W czasie pobytu mieliśmy okazję zwiedzać nadmorskie miasteczko Aveiro, zwane portugalską Wenecją, w którym pływaliśmy gondolami po miejskich kanałach. Ponadto mieliśmy możliwość skosztowania lokalnych produktów m.in. ovos moles- słodkiego przysmaku charakterystycznego właśnie dla tego miejsca. Spędziliśmy niezapomniane chwile na plaży nad Oceanem Atlantyckim, który również podziwialiśmy z najwyższej w Portugalii latarni morskiej. Matematyczne ścieżki zaprowadziły nas również do urokliwego Porto, w którym stromymi uliczkami przemieszczaliśmy się pomiędzy kwitnącymi magnoliami i gęsto usianymi klimatycznymi kawiarenkami. Wizyta w Porto to nie tylko charakterystyczne dla tego miasta zabytki czyli: Dworzec Sao Bento, Wieża Kleryków, Aleja Aliantów, Most Luisa I, Pałac de Bolsa, ale przede wszystkim niepowtarzalna atmosfera tego miejsca. Możliwość podejrzenia mieszkańców Porto przy ich codziennych zajęciach, poczucia tej swobody i jakże odmiennej percepcji czasu było przeżyciem wyjątkowym. Spotkania z portugalskimi rodzinami goszczącymi, które odbyły się na pikniku w Parku Molinologico de Ul oraz szkolnej stołówce to niezapomniane chwile spędzone z otwartymi, przyjaznymi ludźmi i przepyszną domową portugalską kuchnią. Ostatni dzień pobytu w ojczyźnie Ronaldo to wizyta w sanktuarium w Fatimie, gdzie uczestniczyłyśmy w mszy św. w kaplicy objawienia. Wymiana młodzieży to niepowtarzalne przeżycia i masa wspomnień, to także bagaż doświadczeń i nieoceniona szansa na poznanie nowych ludzi, miejsc, kultur jak również świetny trening posługiwania się językiem angielskim.

Media