"Matematyczne szlaki Europy" - kolejny projekt Erasmus+ w naszym LO

KOLEJNY PROJEKT ERASMUS PLUS W TUCHOWSKIM KOPERNIKU

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w tuchowskim liceum realizujemy kolejny projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus plus (Edukacja szkolna - akcja KA229 współpraca szkół) w latach 2018-2020. Tym razem jest to projekt językowo-matematyczny „Matematyczne szlaki Europy” (Maths routes around Europe). Mamy przyjemność współpracować z następującymi krajami: Hiszpania (IES Alfonso XI, Alcalá la Real), Portugalia (School group of Ferreira de Castro, Oliveira de Azeméis), Chorwacja (Gimnazija Metkovic, Metkovic), Wielka Brytania (The Northumberland Church of England. Academy Trust, Northumberland) oraz Włochy (Liceo Roiti, Ferrara). Projekt obejmuje sześć wymian międzynarodowych. Pierwsza z nich odbędzie się już w listopadzie br. w szkole będącej koordynatorem całego projektu w Hiszpanii. Pozostałe odbędą się kolejno: w lutym 2019 r. w Portugalii, w kwietniu 2019r. w Chorwacji, w październiku 2019r. w Wielkiej Brytanii, w lutym 2020r. we Włoszech oraz w kwietniu 2020r. w Polsce. Wymiany międzynarodowe to nieszablonowa i wartościowa nauka oraz niesamowite przeżycia i doświadczenia dla młodych ludzi. Przekonali się o tym uczestnicy poprzedniego projektu I CHANGE. Krótko o naszym obecnym projekcie. Będziemy promować kulturowe i historyczne dziedzictwo miast i regionów każdego z krajów uczestniczących. Z pewnością zwiększymy wrażliwość społeczności szkolnych na obecność i piękno matematyki w miastach i regionach krajów partnerskich, przyczyniając się w ten sposób do poprawy wizerunku matematyki. Projekt umożliwi zdobycie wiedzy i doskonalenie języków, szczególnie języka angielskiego poprzez komunikację między uczestnikami, w tym poznanie specyficznego słownictwa stosowanego w matematyce oraz w odniesieniu do dziedzictwa kulturowego każdego kraju lub miasta uczestniczącego w projekcie. W trakcie realizacji działań projektowych uczniowie będą wykorzystywać nowe technologie poprzez wykorzystanie aplikacji komputerowych, które pozwolą im poprawić swoje kompetencje cyfrowe. Nauczyciele z kolei będą promować rozwój atrakcyjnych propozycji edukacyjnych opartych na pracy w projektach badawczych i współpracy między uczniami w celu uzyskania kluczowych kompetencji. Chcemy również współpracować z lokalnymi władzami, dzielić się swoimi doświadczeniami oraz prezentować osiągnięte wyniki. Mamy nadzieje, że projekty w ramach programu Erasmus plus wpiszą się na stałe w życie szkolne LO im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie.

mgr Lucyna Ryndak