Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 42

Charakterystyka projektu z zakresu edukacji filmowej realizowanego przez Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika i ZSP im. Bitwy pod Łowczówkiem w kinie „Promień” w Domu Kultury w Tuchowie

Cel ogólny:
Zdobywanie i rozwijanie kompetencji odbiorczych filmu, rozumianego jako tekst kultury i tekst sztuki, na przykładzie wybranych filmów polskich, m.in. zawartych w zbiorach „Filmoteki Szkolnej”.=

Cele szczegółowe:
- zapoznanie uczniów z wartościowymi dziełami polskiej kinematografii;
- przygotowywanie uczniów do kompetentnego i krytycznego odbioru filmu;
- kształtowanie umiejętności analizy i interpretacji dzieła filmowego;
- zdobywanie przez uczniów wiedzy i umiejętności z zakresu filmu;
- poznawanie przez uczniów postrzeganie filmowego kodu językowego, filmowego artyzmu;
- ukazywanie związku filmu z innymi dziedzinami sztuki;
- odnajdywanie w filmie archetypów i toposów kulturowych oraz kontekstów aksjologicznych;
- uświadamianie roli i funkcji polskiego filmu w kulturze państwa i narodu;
- budzenie postaw patriotycznych poprzez zainteresowanie polskim kinem;

Charakter i adresat spotkań:
Spotkania, odbywające się raz w miesiącu, adresowane są do młodzieży Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika i ZSP im. Bitwy pod Łowczówkiem .
Mają one charakter edukacyjny: każda projekcja filmu poprzedzona zostaje przygotowaniem uczniów do kompetentnego odbioru, a po filmie odbywa się konserwatorium stanowiące domknięcie merytoryczne i metodyczne spotkania.

oprac. M. Widawski, A. Broniek, M. Kozioł

IMG 6002

13 stycznia w Kinie Promień odbyła się inauguracja projektu zatytułowanego Tuchowskie Horyzonty Filmowe. Wtajemniczenia. Adresowany jest do uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Bitwy Pod Łowczówkiem. Ma na celu przybliżyć młodzieży wartościowe dzieła polskiej kinematografii, a na ich przykładzie nauczyć mądrego, wnikliwego i twórczego obcowania ze sztuką filmową. Wiedza dotycząca historii polskiego filmu, najważniejszych nurtów polskiego kina, wybitnych jego twórców i dzieł może zostać spożytkowana na egzaminie maturalnym z języka polskiego. Zgodnie z nową jego formułą film traktowany jest jako tekst kultury równorzędny z literaturą, malarstwem, spektaklem teatralnym; twórcy filmowi często sięgają do tych właśnie źródeł, by pokazać integralność różnych dziedzin twórczości artystycznej. Maturzyści w swoich pracach mogą odwoływać się nie tylko do lektur, ale również do filmów, spektakli teatralnych, plakatów, obrazów, reportaży...

Tak więc, nowy projekt filmowy będzie łączył przyjemne z pożytecznym!

IMG 6001

Jest więcej niż pewne, że współpraca trzech tuchowskich instytucji, Domu Kultury i dwóch szkół średnich, 
wyda wartościowe owoce. Dyrektor tej pierwszej, pan Janusz Kowalski, podszedł do propozycji dwóch tuchowskich polonistek, pań Anny Broniek i Małgorzaty Kozioł, z wielką życzliwością, a nawet entuzjazmem. Dzięki tej życzliwości uczniowie korzystają z wykładu i projekcji całkowicie bezpłatnie. Jak wygląda takie filmowe "wtajemniczenie"? I kto wtajemnicza?
Najważniejsza dla całej idei jest obecność prowadzącego spotkanie pana Mariusza Widawskiego.

IMG 6002Jest on liderem edukacji filmowej w Małopolsce, a równocześnie nauczycielem, więc wie doskonale, jakim językiem komunikować się z uczniami. Zresztą nie tylko z nimi, bo jego wykładów słuchają też nauczyciele
z całej Polski na ogólnopolskich konferencjach filmoznawczych. Projekcję filmu poprzedza wykład ukierunkowujący odbiór, pomocny w jego głębszym rozumieniu. Potem uczniowie oglądają film, a po nim ma miejsce rozmowa, dyskusja, jest możliwość zadawania pytań i wyrażania własnych odczuć i poglądów na temat obejrzanego dzieła. Pierwsze spotkanie dało juz przedsmak prawdziwie artystycznej i profesjonalnej przygody!
Jego tematem były relacje: ojciec - syn w filmie Bartosza Konopki "Lęk wysokości" i fragmentach filmu Piotra Dumały "Las". Szczerze zachęcam czytelników "Kuriera" do zapoznania się z tymi dziełami. Są obrazem trudnych relacji rodzinnych, ale jakże budujących!

Porażająca jest ich siła wychowawcza, siła moralna!

Nie sadzę, by komukolwiek udało się je zapomnieć.

Równie interesujące propozycje filmowe czekają uczniów przez kolejne miesiące 2015 roku, z wyjątkiem wakacji. Ale każda z nich aż do dnia projekcji jest tajemnicą! Mamy nadzieję, że idea oświaty filmowej 
w Tuchowie będzie rozkwitała i w kolejnych latach.

Obraz nigdy nie zastąpi słowa na lekcjach języka polskiego. Film nie jest alternatywą dla literatury. 

Te dwie dziedziny twórczości często harmonijnie współgrają, literatura jest inspiracją dla wielu wybitnych dzieł filmowych , jednakże należy pamiętać, że czytanie książek jest podstawą duchowego rozwoju człowieka! 
Dziś do młodych ludzi, wychowanych w kulturze obrazkowej, silniej niż słowo przemawia obraz. Dlatego też chcemy przybliżyć naszym uczniom mądre i piękne filmy, zawierające ciekawą tematykę, ale i bardzo dobre warsztatowo. Sztuka filmowa to nie tylko opowiadanie historii, ale także sposób, w jaki ta historia dostarcza wrażeń wizualnych i dźwiękowych. Wartość filmu tkwi w jego złożoności, wielowymiarowości. Chcemy, by uczniowie nauczyli się patrzeć na film jak na dzieło sztuki. By nauczyli się mówić i pisać o filmie. Ale nie zwalniamy ich z czytania lektur !

IMG 5998

Patronat nad projektem objął burmistrz Tuchowa pan Adam Drogoś. Pierwsze "Wtajemniczenie" odbyło się z udziałem z-cy burmistrza- pana Kazimierza Kurczaba, dyrektora Domu Kultury- pana Janusza Kowalskiego, dyrektora Liceum im. Kopernika- pana Zbigniewa Budzika i dyrektora ZSP - pana Bogusława Harańczyka.

Obecność tych osób dowodzi, że edukacja filmowa młodzieży tuchowskich szkół jest dla nich sprawą ważną.

Alfred Hitchcock powiedział, że "film to życie, z którego wymazano plamy nudy". 

Tuchowskie Horyzonty Filmowe. Wtajemniczenia pozwolą ujrzeć życie w różnych jego odsłonach! I- bez nudy!
A. B

sobota, 24 sierpień 2013 12:22

Wyprawka szkolna

W dziale Wyprawka szkolna zamieściliśmy informację o formach pomocy uczniom w roku szkolnym 2013/14.

środa, 31 lipiec 2013 16:43

Ogłoszenie przetargu

Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Tuchowie ogłasza przetarg na dostawę żywności do stołówki szkolnej.

Szczegóły tutaj.

środa, 31 lipiec 2013 16:42

Wyniki Matur

Na stronie zamieszczono wyniki tegorocznych matur.

Patrz dział  Wyniki matur.

niedziela, 30 czerwiec 2013 00:00

Początek wakacji

W piątek 28 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2012/2013. Po mszy w kościele św. Jakuba spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie wysłuchaliśmy ostatnich w tym roku informacji. Pan S. Obrzut poinformował dokładnie o wynikach zawodów ratownictwa medycznego. Pan Dyrektor przedstawił wyniki klasyfikacji końcowej, nagrodził uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, frekwencji, którzy brali udział w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, udzielali się artystycznie. Pożegnaliśmy także przechodzących na emeryturę pracowników naszej szkoły: dbającą o czystość szkoły p. Władysławę Więcek oraz woźnego p. Franciszka Czopkowicza. Dziękujemy bardzo za Waszą pracę!

Wszystkim życzymy udanych, wesołych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia 2 września!

sobota, 29 czerwiec 2013 00:00

Uroczystości zakończenia roku szkolnego

Fotorelacje z mszy oraz uroczystości na zakończenie roku szkolnego 2012/2013 w naszej szkole można oglądnąć pod tymi linkami:

fot. Maciek Maziarka
fot. Karol Gut

środa, 26 czerwiec 2013 00:00

Konkurs ratownictwa przedmedycznego

25 czerwca w naszym liceum odbył się szkolny konkurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Fotorelację z przebiegu tego konkursu można obejrzeć pod tym linkiem: fotorelacja.

fot. Maciek Maziarka

wtorek, 25 czerwiec 2013 21:05

Dyplomy maturalne

W najbliższy piątek o godzinie 11.00 odbędzie się uroczyste wręczenie dyplomów maturalnych. Zapraszamy tegorocznych maturzystów!
wtorek, 25 czerwiec 2013 21:03

Koniec roku

Uroczystość zakończenia roku szkolnego odbędzie się w najbliższy piątek.
Godz. 8.00 - msza
Godz. 9.00 - uroczystość szkolna
Strona 1 z 98