Święto Patrona Szkoły

Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię..." W dniu dzisiejszym obchodziliśmy uroczyście Dzień Patrona naszej szkoły. Rozpoczęliśmy go Mszą św., którą odprawili w kościele św. Jakuba proboszcz parafii ks. Alfons Górowski oraz szkolny katecheta ks. Krzysztof Cwenar.

Następnie młodzież z pocztem sztandarowym i nauczyciele przeszli do Domu Kultury. Tam na wstępie uczciliśmy symboliczną minutą ciszy tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej.

W dalszej części p. dyrektor Zbigniew Budzik powitał wszystkich obecnych - zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów. Naszą uroczystość zaszczycili dziś swą obecnością: p. Michał Wojtkiewicz - poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, p. Roman Łucarz - Starosta Powiatu Tarnowskiego, p. Edmund Juśko - dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Tarnowie, p. Zbigniew Karciński - Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego oraz Radni Powiatowi, Burmistrz Tuchowa p. Mariusz Ryś, Przewodniczący Rady Miejskiej Tuchowa p. Ryszard Wrona, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów z Tuchowa i okolicy, p. Jan Gładysz - nasz przyjaciel i wieloletni nauczyciel tuchowskiego liceum, księża z obu tuchowskich parafii a także p. dr Waldemar Ogłoza z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Następnie nasi goście zabrali głos, zwracając uwagę młodzieży m.in. na: konieczność odważnego dążenia do poznawania prawdy w nauce i historii, ale także w sposobie myślenia, bo to pozwala zachować tożsamość narodową (p.poseł M. Wojtkiewicz), znaczenie Kopernika w jego czasach i obecnie (p. Starosta Roman Łucarz), dumę z faktu uczęszczania do tak dobrej szkoły o wieloletnich tradycjach, którą ukończyło wielu znamienitych tuchowian, również on sam (p. Burmistrz M. Ryś), konieczność zachowania tej szkoły na jak najdłużej, wspierania jej i dbania o nią (p.J.Gładysz).

Kolejny etap uroczystości stanowił wykład p. dra Waldemara Ogłozy na temat "Mikołaj Kopernik i jego teoria". W swych rozważaniach p. dr Ogłoza przedstawił zebranym w bardzo rzeczowy i przystępny zarazem sposób trudne zagadnienia związane z teorią kopernikańską i rozwojem astronomii oraz znaczeniem dzieła Mikołaja Kopernika. Serdecznie dziękujemy za tak ciekawe słowa!

Ostatnią część uroczystości stanowił spektakl teatralny w reż. p. Anny Broniek i p. Iwony Sandeckiej - naszych polonistek. Młodzież w strojach epoki przedstawiła różne wydarzenia z życia Mikołaja Kopernika - obserwacje zaćmienia Słońca, studia w Italii, trud dążenia do poznania prawdy i stworzenia jego wielkiej teorii, by zakończyć wydaniem "O obrotach sfer niebieskich", które to dzieło Kopernik zobaczył wydane drukiem dopiero na łożu śmierci. Tańce, barwne sceny, śpiew łączyły się z rozważaniami dotyczącymi świata i życia. Piękne przedstawienie, które wymagało ogromnego wysiłku zarówno od występujących uczniów, jak i przygotowujących go nauczycielek. Dziękujemy!

Na tym uroczystość zakończono. Młodzież "Kopernika" wieczorem miała jeszcze zaplanowaną dyskotekę oraz obserwacje astronomiczne, jak przystało na szkołę mającą tego właśnie patrona.