Wymiana w Turcji (Erasmus+)

Za nami kolejna wymiana międzynarodowa w związku z realizacją projektu I CHANGE  współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

W dniach 24.09 - 02.10. 2017r. młodzież i nauczyciele czterech krajów: Francji, Hiszpanii, Turcji i Polski spotkali się    w czarnomorskiej miejscowości Samsun, gdzie znajduje się turecka szkoła partnerska. W wymianie wzięło udział pięcioro uczniów naszego liceum: Magdalena Pindera (3c), Justyna Mucha (3c), Jakub Pypeć (2b), Patryk Stefan (2a) i Piotr Zych (2b) pod opieką Lucyny Ryndak    i Iwony Sandeckiej.

Każda wymiana ma  inny temat wiodący. Tym razem był to: ,,Azyl i pomoc humanitarna w poszczególnych krajach partnerskich". Jest to kwestia szczególnie bliska Turcji z uwagi na jej sąsiedztwo z Syrią.

Zajęcia w szkole to również praca nad finalnymi produktami projektu. Tradycyjnie w grupach międzynarodowych uczniowie wypracowali kolejną część komiksu i broszury informacyjnej,  dotyczących  historii, kultury i religii Turcji.

Pobyt w Turcji dostarczył wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń. W  Vezirkopru płynęliśmy kanionem SahinkAya, zwiedziliśmy Amazję i bajeczną Kapadocję. Kilkudniowy pobyt pozwolił nam poznać w pigułce kulturę Turcji, która - jak ktoś powiedział - stoi w rozkroku pomiędzy Europą i Azją. Stąd też, mimo dominującej religii islamu, wielu Turków żyje po europejsku. To ludzie bardzo gościnni, życzliwi i radośni.

Wymiany międzynarodowe to niesamowite doświadczenie i  wspaniała okazja, żeby poznać nowych ludzi, zrozumieć ich i stać się bardziej otwartym na to, co inne. Myślę, że i tym razem właśnie tak było. Kolejna i  ostatnia wymiana młodzieżowa odbędzie się już w marcu przyszłego roku w Polsce.