Tuchowska Jesień Poetycka

6 października w sali widowiskowej tuchowskiego Domu Kultury odbył się koncert finałowy 26. Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej, w którym mieli przyjemność uczestniczyć
uczniowie klasy IIa. Poniżej ich refleksje:

W dniu 06.10.2016 nasza klasa udała się do Domu Kultury, aby uczestniczyć w Tuchowskiej Jesieni Poetyckiej. W przedsięwzięciu tym brali udział artyści różnych narodowości, głównie z Ukrainy i Polski. Nie zabrakło także przedstawicieli z Rosji i Wietnamu. Jesień Literacką prowadził pan Andrzej Grabowski.
Literaci prezentowali nie tylko wiersze, ale też poezję śpiewaną i zdjęcia, na podstawie których powstały różnorodne utwory poetyckie. Zaprezentowane dzieła wywarły na nas duże wrażenie. Szczególne zainteresowanie wzbudził pan Lam Quang My z Wietnamu, który śpiewał wiersze w swoim ojczystym języku. Publiczność przyjęła jego występ z ogromnym entuzjazmem. Bardzo podobał nam się sposób, w jaki mówił po polsku. Było w nim wyraźnie słychać akcent wietnamski.
Z Domu Kultury wyszliśmy podekscytowani i bardzo szczęśliwi, że mogliśmy spędzić czas w towarzystwie wielu sławnych artystów, którzy zechcieli podzielić się swoimi doświadczeniami i talentem literackim. To spotkanie pomogło pogłębić naszą wiedzę na temat literatury oraz poezji. Pokazało, że może ona występować w różnych formach, niekoniecznie tylko w postaci pisanego wiersza.

Uczennice klasy 2a:
Aleksandra Śmiertka
Katarzyna Rafa

*******************************************************************************
Kiedy dowiedziałam się, że wraz z klasą mam wziąć udział w Tuchowskiej Jesieni Literackiej, nie byłam zadowolona. Nie należę do osób, które uwielbiają interpretować utwory literackie. Nie zaliczam się też do tych, którzy z łatwością i jednym zerknięciem do tekstu potrafią określić "Co autor miał na myśli?". Mam zaledwie kilka ulubionych wierszy, ale oprócz tego nie interesuję się poezją. Być może to dlatego nie zachwycił mnie pomysł o uczestnictwie w tymże spotkaniu.
Gdy spotkanie zostało już oficjalnie rozpoczęte, moje obawy zniknęły. Z minuty na minutę chciałam, aby trwało ono jeszcze dłużej. Nie sądziłam, że można w taki sposób zaprezentować poezję. Ta jesień literacka poruszała głównie problem konfliktów między krajami. Wiersze wiązały się z tą tematyką. Udział w spotkaniu wzięli poeci z różnych krajów: Rosji, Ukrainy, Wietnamu a także z Polski. Każdy z pisarzy starał się swoim występem oddać to, co czuje. Przykre jest to, że tak wielu młodych ludzi nie potrafi właściwie "odczytać" pisarzy- jak to ujęła jedna z bohaterek tamtejszego popołudnia.
Spotkanie było wspaniałą przygodą z poezją śpiewaną i recytowaną. Dzięki tym ogromnie utalentowanym ludziom spośród różnych nacji choć trochę udało nam się zbliżyć do sztuki, jaką jest poezja. Gdybym miała okazję wziąć udział w takim spotkaniu jeszcze raz, bez wahania poszłabym posłuchać tak wartościowych ludzi po raz kolejny.

Steindel Anna, kl. 2a

******************************************************************************
6 października 2016 roku w Domu Kultury w Tuchowie odbył się koncert Tuchowskiej Jesieni Literackiej, w której
uczniowie szkół CKZiU i LO ( w tym nasza klasa 2a) wraz z nauczycielami, mieli zaszczyt uczestniczyć. W spotkaniu brali udział artyści z Polski, Ukrainy, Rosji i Wietnamu.
Koncert rozpoczął Andrzej Grabowski, poeta mieszkający w Ciężkowicach. Każdy z autorów reprezentował swoje utwory literackie i muzyczne. Ogromne wrażenie zrobił na nas artysta pochodzący z Wietnamu. Zaprezentował on nam swoją piosenkę,
dzięki której podbił serca wszystkich słuchaczy. Oprócz tego mogliśmy się dowiedzieć,w jaki sposób wielu z autorów
zaczynało własną przygodę z twórczością literacką. Spotkanie było dla nas nie tylko cennym źródłem wiedzy o literaturze,
ale też zapoznaniem się z twórczością obecnych tam pisarzy i artystów.

Ewa Kulikowska i Monika Siedlik 2a