Filmowe Pojedynki IX

Klasa IIIa humanistyczna LO oraz czterech uczniów z CKZiU  uczestniczyli w imprezie pod nazwą "Filmowe Pojedynki IX. Lubimy to, co znamy", która odbyła się w Łodzi w dniach 11-13 października. Zgromadziła 45 uczniów z pięciu szkół w Polsce, w tym dwu z Gdańska, z Rybnika i Gliwic. Organizatorem był Centralny Gabinet Edukacji Filmowej w Łodzi we współpracy z Filmoteką Narodową i Polskim Instytutem Sztuki Filmowej w Warszawie. Tytuł nawiązuje do tematu tegorocznych Pojedynków, czyli seryjności w kinie (serial, saga, prequel, sequel, threequel, midquel, remake, spin-off, reboot, retcon, spin-off...:), oraz do formuły debaty oxfordzkiej, która była jednym z punktów programu ( nasze przedstawicielki : Angela Grzenia., Ola Budzik. i Madzia Wojtanowska).

W ciągu trzech dni uczestniczyliśmy w wykładach, warsztatach, spotkaniach, projekcjach....

Zajęcia odbywały się w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych, w Łódzkiej Szkole Filmowej, w Muzeum Animacji Se -Ma-For oraz w legendarnym Kinie Charlie.

W programie znalazły się warsztaty analityczne poświęcone filmom: "Trzy kolory. Biały" K. Kieślowskiego oraz "Piraci z Karaibów" w reż. Gore'a Verbinskiego i Roba Marchalla, poprzedzone świetnym wykładem inauguracyjnym prof. Uniwersytetu Łódzkiego Piotra Sitarskiego (" O serialach w kinie dawnym i współczesnym").

Grupa reporterska, do której zgłosili się : Angela Grzenia, Krystian Janiczek i Ala Kukułka, pracowała pod kierunkiem realizatora filmowego Grzegorza Habryna. Ze zgromadzonych materiałów powstanie film dokumentalny.

Bardzo ciekawym punktem programu były warsztaty scenariopisarskie prowadzone przez Wojciecha Lepiankę, autora scenariuszy do filmów "Edi", "Mój rower", "Piąte. Nie odchodź!", "Szpilki na Giewoncie", "Na Wspólnej", "Pogoda na piątek" i in.
Uczniowie mieli podjąć próbę tworzenia scenariusza wokół słów: ksiądz Pomponik, widły

i "Czy nie było tu kosmitów?":)

Sporych przeżyć dostarczył wszystkim pobyt w Muzeum Animacji Se-Ma-For . Mogliśmy odnaleźć w nim postaci z bajek swojego dzieciństwa (
Przygody Misia Colargola, Zaczarowany ołówek,  Miś Uszatek, Trzy misie, Mały Pingwin Pik-Pok, Opowiadania Muminków,  Dziwny świat kota Filemona, Przygody kota Filemona , Przygód kilka wróbla Ćwirka i in.). Poznaliśmy historię polskiej animacji, a następnie w kilku grupach uczestnicy pracowali różnymi technikami nad stworzeniem własnej krótkiej animacji poklatkowej. Warto dodać, że na profesjonalnym sprzęcie, zakupionym zaledwie rok temu! To - zdaniem wielu - najlepsza część Pojedynków. Jedna z naszych grup zajęła (ex aequo) I miejsce!

W Studiu Filmowym  Se-Ma-For (zmieniało nazwę wielokrotnie, działa od 1947 r.) powstało ponad 1400 filmów (w tym 800 lalkowych) , a także  Oskarowe "Tango" Z. Rybczyńskiego oraz "Piotruś i wilk"
Suzie Templeton.
   W ostatnim dniu pobytu spotkaliśmy się w Kinie Charlie z Mariuszem Jakusem, wykładowcą Szkoły Filmowej w Łodzi i aktorem ( Samowolka, Męska sprawa, Symetria, Ekstradycja, Ida, Czas honoru, Królowa aniołów,  i in.).
Właśnie ten ostatni film, "Królowa aniołów" w reż. Mariusza Grzegorzka, obejrzeliśmy w Kinie "Charlie". Można o nim przeczytać:

"Od początku swojego istnienia prezentuje repertuar ambitny, studyjny, a także jest organizatorem wielu wydarzeń artystyczno-filmowych. Z inicjatywy Kina Charlie swoje „gwiazdy” na Piotrkowskiej odsłonili Agnieszka Holland i laureat Oscara Zbigniew Rybczyński. W ramach organizowanych przez kino imprez Łódź odwiedzili tacy twórcy jak John Malkovich, István Szabó,  Andriej Konczałowski, Ryszard Horowitz , Terry Jones (Festiwal Filmów Monty Pythona), Jean-Louis Trintignant, Zbigniew Preisner, Krzysztof Kieślowski (premiera filmu Trzy kolory. Czerwony w ramach obchodów 100-lecia kina w Teatrze Wielkim), Ang Lee i wielu innych gości".
Tutaj również wysłuchaliśmy bardzo ciekawego wykładu dr Natalii Lemann (UŁ) pt. "Prawo serii - mity, baśnie, toposy i archetypy w literaturze nie tylko fantastycznej" .
Była to świetna powtórka do matury!

Na zakończenie
zwiedzaliśmy z przewodnikiem Szkołę Filmową, studio filmowe , a także halę produkcyjną z wieloma zmiennymi dekoracjami, gdzie kilka dni wcześniej odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Januszowi Gajosowi, absolwentowi tej szkoły, jednemu z największych polskich aktorów współczesnych. Było też -oczywiście - pamiątkowe zdjęcie na słynnych schodach "filmówki". Ostatnim punktem naszego programu był obiad w Szkole Filmowej.

Ze względu na długą drogę do domu nie mogliśmy wziąć udziału w miejskiej grze edukacyjnej "Filmowe oblicza Łodzi" , zorganizowanej na terenie Muzeum Kinematografii
i Szkoły Filmowej. Szkoda!

W tym miejscu chcemy podziękować Radzie Rodziców i Burmistrzowi Tuchowa panu Adamowi Drogosiowi za finansowe wsparcie naszego projektu, realizowanego pod przewodnictwem pań polonistek Anny Broniek i Małgorzaty Kozioł.

To były naprawdę piękne filmowe dni! Trudno je będzie zapomnieć!

Anna Broniek